Дренаж та гідроізоляція будинків та ділянок

Дренаж та гідроізоляція будинків та ділянок

Кожна ділянка землі має свої індивідуальні особливості, від яких залежать заходи з благоустрою. До таких особливостей відносять рельєф, тип і вологість ґрунту, відстань до поверхневих ґрунтових вод, характер вітрів.

В першу чергу, при улаштуванні будь-якої ділянки з використанням ландшафтних робіт необхідно перевірити глибину залягання ґрунтових вод. Їх близьке розташування веде до пригнічення і загнивання кореневої системи дерев і кущів. Для нормального росту рослин необхідно, щоб ґрунтові води проходили не вище одного метра від поверхні. Крім того, що зайва вологість шкодить рослинності вона впливає і на будівлі, що розташовані на ділянці. Узимку вологий ґрунт промерзає й починає сильно розширюватись в усі сторони та давити на фундамент будівель. Внаслідок чого відбувається розрив стін і фундаменту, порушення цегляної кладки. Руйнування фундаменту, що триває кілька років приводить до серйозних наслідків: порушується цілісність несучих конструкцій, через високу вологість у будинку з’являється цвіль, відбувається деформація віконних рам і дверних коробок. Тріщини, в свою чергу, ведуть до втрат тепла і, як наслідок, до значних економічних витрат.

Ось тому, у таких випадках, важливим і необхідним постає питання дренажу та гідроізоляції.

Дренаж – це система заходів, що призначені для збору та відводу з ґрунту зайвої вологи. Таким чином, дренажні системи є захистом ділянки від дії ґрунтових вод. Завдяки дренажним системам на подвір’ї завжди сухо, фундамент не руйнується через вплив вологи, в підвальні приміщення не протікає вода.

Гідроізоляція – це захист будівель, конструкцій від впливу вологи.

Існують різні види дренажних систем, які створюють виходячи з особливостей ґрунту й місця розташування самої ділянки.

Найпоширенішими, на сьогодні є поверхневий і глибинний дренаж.

1.Поверхневий дренаж використовується для збору і відводу води на тротуарах, дорогах, газонах дачних і присадибних ділянок, котеджів. В свою чергу, поверхневий дренаж, залежно від використання елементів водовідводу поділяється на:

  • лінійний – використовується для збору води на великій площі. Його перевага полягає в тому, що він не потребує складної підготовки поверхні. Для лінійного дренажу необхідно лише створити схили на обох боках водостоку. Таким чином цей водовідвід дає можливість охопити велику площу ділянки й скоротити протяжність зливової каналізації, яку набагато складніше та дорожче встановлювати і обслуговувати.
  • точковий – використовується для збору води в конкретних локальних місцях ділянки. Він чудово доповнює загальну дренажну систему, особливо, у випадках, коли потрібен дренаж будинку чи дачної забудови. Системи точкового водовідводу та дренажу можуть бути встановлені під дощовими трубами, даховими водостоками, в придверних приямках і інших місцях, де потрібен локальний збір великої кількості води. Для цього у цих місцях встановлюють дощоприймачі (пристрої точкової дренажної системи). Цей вид дренажу має і другу функцію, а саме захист від бруду. Для цього в придверних приямках монтуються системи очищення взуття або брудозахисні комплекси. Точковий водовідвід можна також використовувати разом з лінійним, в таких місцях як тераси, балкони, доріжки, в’їзди в гараж та на ділянку, ін.

2. Глибинний дренаж – це система з розгалужених дренажних труб (дрен) взаємозалежних між собою, що мають у стінках безліч отворів. Ці труби розташовані уздовж ділянки та покладені під землею за певною схемою. Надлишкова вода з поверхні надходить у дрени і переміщується у колодязь для приймання води, що перебуває в самій нижній частині ділянки. Глибинний дренаж є досить складною системою, і стан усієї ділянки напряму залежить від правильного та якісного її укладення.  Перед тим як почати будівництво дренажної системи, необхідно правильно її спроектувати.

Закінчується дренажна система колекторним колодязем. Колекторні колодязі бувають: водоприймальними або водопоглинальними. З водоприймального колодязя зібрана вода збирається і використовується надалі для поливу чи скидається за межі ділянки. Поглинальний – улаштовується без днища, і відводить зібрану дренажною системою воду в нижні ґрунтові шари. Ще одним важливим фактором є можливість очищення дренажних систем. А саме, хоча б раз на рік необхідно сильним напором води здійснювати промивку дренуючих каналів. В результаті, весь осад з труб потрапляє у водозбірники, звідки і видаляється.

В свою чергу гідроізоляція призначена захистити фундамент, цоколь чи підвал будівлі від впливу вологи, стічних вод. Конструктивно існує два типи гідроізоляції фундаменту:

  • вертикальна – нанесення ізоляції на вертикальні поверхні стінок, що захищає фундамент від вологи.
  • горизонтальна – забезпечення ізоляції дна і перекриття фундаменту від грунтових вод. Вона потрібна для захисту стін будинку від підсмоктування вологи з боку фундаменту.

Оскільки ці  види гідроізоляції служать для різних цілей, то їх можна використовувати в комплексі, адже одна технологія не виключає іншу. 

Також за способом нанесення гідроізоляція фундаменту буває :

  • клейова — ізолювання за допомогою полімерного матеріалу на бітумній основі;
  • мембранна — аналог клейовій, з різницею в застосуванні мембранного полотна;
  • обмазка — нанесення сумішей на основі полімерних мастичних речовин з додаванням бітумної смоли або рідкого скла;
  • штукатурна — покриття шаром цементного або змішаного цементно-полімерного розчину;
  • ін’єкції — ізоляція будівельних швів шляхом введення полімерної речовини в структуру шва;
  • проникаюча — використання проникаючого речовини в складі обмазки або покритті поверхні.

Звичайно, що для ефективності будь-якого виду ізоляційних робіт необхідним є якісне виконання підготовчих заходів і обробка робочої поверхні.

І на кінець, варто пам’ятати, що якщо Ви хочете мати якісну дренажну систему та гідроізоляцію, яка прослужить Вам довгі роки, необхідно звернутися до спеціалізованих компаній з відповідним кваліфікованим персоналом. Саме вони виконають роботи по улаштуванню дренажу та гідроізоляції, враховуючи усі особливості та складності Вашої ділянки та будинку, що в свою чергу, позитивно позначиться на їх мікрокліматі.

Дізнайтесь більше про

Читайте також